Filmy

 

 

 

Małymi krokami


Rzeszowszczyzna. Daleko, pierwszy dzień mokro, deszczowo, drugi słonecznie - w sam raz. Nie ma co się zbytnio rozwodzić. W końcu mozolnie przekazywane podpowiedzi, wskazówki oraz praca dały rezultat. III miejsce w klasie i grupie N oraz co najważniejsze - w końcu konkurencyjne czasy. Jedym słowem pojawiła się iskierka optymizmu na koniec sezonu. Oby tak dalej. Gratulujemy! (galeria)

 

 

 

 

 

Pierwsze koty za płoty


Lato, słońce, morze, plaża chciałoby się rzec. Morza i plaży co prawda nie widzieliśmy, ale gór także nie chociaż była to XI i XII runda Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Zupełnie inny klimat, zupełnie inna dyscyplina, inne opony, inna praca, inni zawodnicy, inny styl jazdy. Dużo nowości, dużo ciekawych samochodów, aż szkoda, że nie widujemy ich na prawdziwych oddcinkach specjalnych. Sportowy wynik nie powalił, ale nie o to chodziło. Nic na skróty - tutaj nie ma pierwszych lepszych gości z łapanki.(galeria)

 

 

Czas próby. 43 Rajd Świdnicki Krause


No i skończyły się żarty. W końcu przyszło stanąc na starcie prawdziwego odcinka specjalnego i zmierzyć się z gośćmi, którzy ogarniają temat. Jak wyszło - hm... W zasadzie zgodnie z naszymi przypuszczeniami. Niestety jest to kolejny dowód, że, nic na skróty w tym sporcie nie da się zrobić i kombinowanie na krótką metę nie przynosi rezultatów. Gratulacje dla Marcina Gagackiego za solidną jazdę i podziękowania dla Michała Miklaszewskiego za owocną współpracę.(galeria)

 

 

 

Na wodzie


Stryjek Engineering na wodzie? Dlaczego nie! Wraz z firmą Rafann Boats mieliśmy okazję wykonać badania dynamiczne jednego i z ich ciekawych projektów. Zabezpieczaliśmy zarówno same badania jak i catering dla naszych Gości. Jednym słowem każdy tego dnia mógł się poczuć jak Mick Ducanon ze Słonecznego Patrolu. No prawie - zabrakło tylko Pameli Andersson.(galeria)

 

 

U Tomka Czopika


To był naprawdę pierwszy ciepły weekend tego roku. Pogoda zatem dopisała, a i aut jakoś sie namnożyło. Tym razem oprócz Lancera Herbiego, serwisowaliśmy także Evo IX Marcina Menderskiego - byłego zawodnika m.in Porsche SuperCup oraz Seat Leon Supercopa. To prawdziwa przyjemność móc pracować z takimi profesjonalistami (galeria) 

 

 

 

206 Spa


Kolejna 2 litrowa rajdówka trafiła na oględziny do nas. Zadanie nasze polegało na przygotowaniu jej do trudów nadchodzącego sezonu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.Trochę więc pospawaliśmy, trochę pokręciliśmy śrubkami, trochę pomalowaliśmy, trochę poklikaliśmy komputerem, a przy okazji zmieniliśmy regulamin techniczny RSMP na sezon 2015 ;) Jak to nam wyszło, czyli jak to było kiedyś i dziś, można zobaczyć tutaj (galeria) 

 

  

52 Rajd Barbórka Warszawska


Dwoimy się i troimy. Stryjek Engineering serwisowało Mitsubishi Lancera Evo IX podczas 52 Rajdu Barbórki Warszawskiej, a na prawy fotel znów zasiadł jeden z nas. Co dla nas najważniejsze, zawody przejechane bezawaryjnie i bez większych błędów załogi, jednak brak właściwych opon dobitnie pokazał jak są one ważne. Sama moc to nie wszystko. Pierwsze "poważne" zawody w doborowym towarzystwie za nami, teraz czas na na anlizę i wyciągnięcie odpowiednich wniosków na zbliżający się sezon (galeria) 

 

 

Night vision


Każdy z nas wie, jak ważna jest dobra widoczność nocą. Ale właśnie, jak bardzo? Jak to wpływa na naszą jazdę, postrzeganie przeszkód i osiągane czasy? To właśnie staraliśmy się zbadać m.in przy użyciu technik znanych nam ze sportu motorowego (galeria) 

 

 

 

 

 

Telly Savalas action


Wraz z firmą Marvel braliśmy udział w budowie, przygotowaniach oraz badaniach trakcyjnych ciekawego rozwiązania jakie być może znajdzie zastosowanie w niektórych pojazdach już w najbliższej przyszłości. Dla nas była to okazja do kolejnego sprawdzenia się, wykazania naszymi umiejętnościami oraz wiedzą, a przy okazji - dobra zabawa. No bo kto nie chciał pojeździć autem jak w pościgach policyjnych rodem z amerykańskich filmów (galeria) 

 

 

 

Święto Róży


Mieliśmy okazję po raz kolejny gościć tym razem na jubileuszowym 40 Święcie Róży w Kutnie. Organizatorzy podobnie jak w latach ubiegłych, oprócz wystawy róż, także i w tym roku przewidzieli dla odwiedzających liczne atrakcje, przyciągając w ten sposób nie tylko zainteresowanych tematyką florystów, ale i całe rodziny z dziećmi mogących sympatycznie spędzić pierwszy weekend września. Nie brakowało zatem koncertów, przeróżnych wystaw  jak i wesołego miasteczka. Cieszy nas zatem fakt, że stoiska Polsadu oraz Nissan Forklift były chętnie i licznie odwiedzane przez zwiedzających.(galeria) 

 

 

W lewo


Pod koniec sierpnia zabezpieczaliśmy technicznie imprezę organizowaną dla kluczowych klientów Freeflycenter. Jej głównym aktorem był Piotr Herbi Rudzki oraz jego Evo, zaś areną - tor żużlowy Unii Leszno. Tego dnia przez prawy fotel rajdówki przewinęło się chyba więcej osób niż przez poranny pekaes do Pułtuska, ale bynajmniej nikt z pasażerów nie narzekał. Trochę się kurzyło, trochę się ślizgało - jednym słowem kwintesencja rajdów w oprawie NASCAR.(tak było) 

 

 

 Sisu


Uruchamiamy nowy dział o nazwię sisu. Co to takiego? Jest to pojęcie wywodzące się z języka fińskiego oznaczające zespół ciech osobowych określających m.in. odwagę, opanowanie, upór i determinację. W naszym tłumaczeniu są to po prostu wszystkie te cechy, które w najlepszy sposób opisują osoby naprawdę sprawnie wykorzystujace auta rajdowe, nie pozwalając nam zapomnieć o co tak naprawdę w sporcie motorowym chodzi. Dział będzie na bieżąco aktualizowany, zatem zapraszamy do odwiedzin.(Strefa sisu) 

 

 

Repair mode


Po ostatnim evencie w główce i elektronice Lancera zapanował mały chaos skutkujący gwałtownym spadkiem mocy, wobec czego koniecznym było jego wyleczenie. Małymi krokami właściciel Piotr Herbi Rudzki jest co raz bliżej wznowienia startów w przyszłym sezonie w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, podobnie jak i jego auto. Co prawda droga daleka, zaś Evo wymaga jeszcze sporo pracy i przygotowań aby przetrwało trudy prawdziwego odcinka specjalnego, ale jak to mawiał nasz najlepszy snajper polskiego futbolu, po kolejnym przegranym meczu - Jacek K - Staramy się i cały czas do przodu.(Evo bliżej)

 

 

Co-drive Leszno


Tydzień po Rajdzie Polski na terenie aeroklubu leszczyńskiego odbył się event Piotra Rudzkiego dla zaproszonych gości. Okazją była prezentacja kluczowym partnerom Piotra, a także mediom nowego auta oraz planów z nim związanych.

Asfaltowa konfiguracja auto może nie do końca odpowiadała szutrowej specyfice trasy, ale dzięki temu przybyli goście mieli okazję poczuć się w aucie niczym zimą... w środku lata. Tego dnia każdy mógł dosłownie dotknąć i przejechać się Evo oraz podpatrzeć pracę naszego serwisu z bliska. Tym bardziej, że mieliśmy okazję sprawdzić swoje umiejętności w boju, usuwając usterkę pracy silnika na trzech cylindrach. Spotkanie okazało się być bardzo ciekawym i wszyscy, którzy zrezygnowali z oglądania mundialu w TV i przyjechali na teren lotniska - na pewno nie mieli powodów do narzekań.(galeria)

 

 

BMW Night Vision


Dzięki uprzejmości BMW Polska mieliśmy okazję brać udział i zabezpieczać badania pokładowych systemów termowizyjnych stosowanych w niektórych modelach marki. Autem badawczym było nowe X5 z ciekawym silnikiem 4.4 litra i 450 KM. Interesująca alternatywa lokowania pieniędzy oprócz wyczynowego sportu.(galeria)

 

 

 

 


Testy Lancer Częstochowa


Piękna pogoda, mocne auto i jak zwykle doborowe towarzystwo - warunki wejściowe do zadania nauki i odkrywania kolejnych tajników Lancera przez Piotra Rudzkiego, pod czujnym okiem doświadczonego instruktora SJS. Paliwo wypalone, klocki starte, a opony pozostawione na płycie lotniska - w zamian kolejne informacje co, gdzie i jak powinno się właściwe używać czteronapędowe Evo. (galeria)

 

 

  

Memoriał Kuliga i Bublewicza 


Wieliczka 2014, VIII Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza. Impreza uświetniająca pamięć dwóch doskonałych kierowców ma bardziej charakter towarzyski niż sportowy, niemniej jednak skorzystalismy z zaproszenia Piotra Rudzkiego, dla którego był to pierwszy poważniejszy start nowym wciąż autem w poważniejszych zawodach. O wynik sportowy jest tu naprawdę ciężko tym bardziej, że rokrocznie przyjeźdżają tutaj potworki o mocach 600 KM z wyścigów górskich, niemniej jednak była to dla Herbiego sposobność do zaprezentowania nowych barw sponsorów, a przy okazji pokręcenia bączków przed krakowską publicznością. (galeria)

 

 

 Pierwsze testy Tor Poznań 


Ostatnio sporo czasu poświęciliśmy na naprawę, modyfikację oraz odbudowę podzespołów Lancera, po delikatnie mówiąc, niezbyt sumiennie wykonanej pracy przez poprzedniego właściciela auta. Dla nas okazją do sprawdzenia auta w warunkach bojowych pod kątem technicznym, były testy na Torze Poznań, a dla Piotra Rudzkiego kolejne kilometry nauki przejechane w nowym samochodzie. Kilka zdjęć z ostatnich wydarzeń można znaleźć tutaj.(galeria)

 

 

W drodze do RSMP


Zapowiada się, że w obecnym sezonie będziemy zajmować się przygotowaniem, budową i obsługą nieco mocniejszego auta. Niestety ten też nie ma radia, tapicerki, neonów i jest nieprzybajerowany, a do tego sporo pali... Słowem - oto nowa rajdowa broń Mistrza Polski klasy 8 - Herbiego.

 

 

 

 

 

 

 

Kuchenne rewolucje


Zwycięska Honda Civic Type R Mistrza Polski w klasie 8 znów pojawiła się w naszym warsztacie. Samochód po trudach całoroczenego cyklu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski wymagał solidnego odświeżenia, a gdzieniegdzie nawet reanimacji lub też niczym w telewizyjnym show "pichcenie na ekranie" - rewolucji. Efekt rodem z reklam telezakupów przed i po, można ocenić samemu.(galeria)

 

 

 

 

 Proto 2014 ?


Kręcąc się w parku serwisowym w przerwach między obsługą rajdówki podczas 23 Rajdu Dolnośląskiego, naszą uwagę przykuł interesujący projekt Pawła Dytki. Pomysł oglądania na odcinkach specjalnych ciekawych, mocnych i umiarkowanie tanich hybryd w dobie skutecznego eliminowania z walki najmniej zamożnych zawodników przypadł nam do gustu. Z ciekawością będziemy obserwować rozwój projektu. W końcu nie tylko auta sygnowane plakietką M - Sport mają monopol na starty.Więcej

 

 

Déjà vu


Déjà vu ciśnie się nam na usta podsumowując 23 Rajd Dolnośląski. Dokładnie rok temu, dokładnie  w tym samym miejscu z dokładnością do 5 metrów i z takim samym zacnymi sąsiadami (z tego miejsca pozdrawiamy serwis Artura Orlikowskiego oraz zwycięskie w całym cyklu RSMP Rallytechnology serwisujące na codzień Kajetana Kajetanowicza), przyszło nam spędzić trzy dni w Kotlinie Kłodzkiej.

Porównań jeszcze nie koniec. Obsługiwaliśmy tych samych co rok wcześniej zawodników – Piotrka Rudzkiego i Bartka Holdenmayera i ich Honde Civic Type – R. Mało tego, dokładnie podobnie jak rok temu, Piotrek z Bartkiem podczas tego rajdu, zdobyli kolejny tytuł Mistrzów Polski w klasie 8, potwierdzając tym samym swój patent na niezaprzeczalną dominacje w klasie 8 - gratulujemy.

Tym razem ani Honda, ani zawodnicy oprócz standardowych czynności, nie przysporzyli nam wielu dodatkowych prac, głownie dzięki temu, iż mieliśmy chwilę czasu na przegląd auta w dzień przed zawodami . Wracamy w dobrych nastrojach, z myślami już w nowym sezonie 2014. Kilka zdjęć z wyjazdu tutaj

 

Maciej Wisławski o Rajdzie Polski


Na łamach portalu autoklub.pl ukazał się ciekawy wywiad z Maciejem Wisławskim opisującym swoje wrażenia z minionego Rajdu Polski. Tak się złożyło, że drugiego dnia rajdu, mieliśmy okazję podróżować za autem załogi Byśkiniewicz/Wisławski, a tym samym w wolnych chwilach porozmawiać o wzajemnych odczuciach dot. imprezy. Cieszy nas niezmiernie fakt, iż popularny Wiślak prezentuje postawę nonkomformistyczną i to co miał odwagę powiedzieć nam podczas Rajdu - powtórzył w ogólnopolskich mediach. Życzylibyśmy sobie spotykać więcej takich osób, szczególnie w dzisiejszych czasach. 

Cały wywiad możecie znaleź tutaj

 

 

Zwycięstwo w jubileuszowym 70 Rajdzie Polski


 

Po długiej przeriwe wracamy w wielkim stylu. Wygrywamy jubileuszowy 70 Rajd Polski w swojej klasie w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski i Rajdowych Mistrzostwach Europy, a także  zdobywamy drugie miejsce w grupie N w obu cyklach. Nie było łatwo. O naszych odczuciach po rajdzie oraz o tym co się działo, możecie przeczytać (tutaj)

 

 

 

 

Przed 70 Rajdem Polski


Już za niespełna 3 tygodnie święto sportu motorowego w Polsce. Jubileuszowy 70 Rajd Polski rozgrywany w dniach 13 – 15 września w okolicach Mikołajek będącą 6 rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski jest także eliminacją Rajdowych Mistrzostw Europy. Oprócz piękna Mazurskich tras niczym magnes niewątpliwie przyciągną kibiców także takie nazwiska jak Kubica, Bouffier czy Hołowczyc planujący start w tej najtrudniejszej imprezie w kraju. Na szutrowych odcinkach rajdu nie zabraknie załogi Piotr Stryjek i Krzysztof Stryjek startujących w N – grupowym Renault Clio w klasie 8.

Piotr Stryjek: Jest to dla nas powrót na rajdowe trasy po długiej nieobecności. Nie mogliśmy sobie odmówić startu w tym wymagającym i pięknym rajdzie. Chcemy pokazać się z jak najlepszej strony tym bardziej, że jest to dla nas okazjonalny start, a do grona naszych stałych partnerów dołączyło kilku nowych – największy dystrybutor prasy i jeden z największych dystrybutorów towarów FMCG w kraju firma Kolporter, a także konińska firma Madver dbająca o odpowiedni wizerunek naszego auta. Zapraszamy wszystkich nad mazurskie jeziora, zachęcając do bezpiecznego kibicowania i życząc wielu pozytywnych emocji.

 

Nowi partnerzy


Motorsport postrzegany jest jako sport elitarny, zaś firmy go wpierające za innowacyjne i otwarte na nowe wyzwania. Nie inaczej jest w przypadku dwóch nowych partnerów, których barwy będziemy mieli przyjemność zaprezentować już podczas najbliższego 70 Rajdu Polski.

Doskonale znane wszystkim logo największego w Polsce dystrybutora prasy i jednego z największych dystrybutorów towarów FMCG, firmy Kolporter oraz firmy reklamowej o niebanalnych i niespożytych pomysłach – Madver Sztuka Wyobraźni.

Mamy nadzieje, iż wspólnie uda się sprawić, że nie tylko miłośnicy sportu motorowego będą kojarzyli Właściciela licznych żółtych saloników prasowych, a wkrótce także sieci marketów Dobry Wybór jako firmę dynamiczną o wielopoziomowych szczeblach działania.

Podczas zbliżającego się Rajdu Polski, zaprezentujemy się także w nowych barwach. Za stronę graficzną rajdówki odpowiada sprawdzona i godna polecenia konińska firma Madver, której prace mieliśmy okazję poznać oraz ocenić dużo wcześniej i to z jak najlepszej strony. Dotychczasową współpracę z firmą Madver można opisać tylko jednym zwrotem – profesjonaliści w każdym calu.

Więcej informacji o nowych parterach można znaleźć na www.kolporter.pl i www.madver.pl  

 

Kibice


 

 

W miniony weekend kibice sportu motorowego w Polsce mieli okazję śledzić zmagania zawodników w rajdach rozgrywanych u naszych najbliższych sąsiadów. Kilka naszych spostrzeżeń z tym związanych możecie znaleźć tutaj.

 

 

 

 

Rajdy - o co w tym chodzi ?


28 Rajd Karkonoski to już historia. Niewątpliwie nie tylko naszą uwagę przyciągnąła świetna jazda Bryana Bouffiera, który niczym TurboDymoMan zawstydził kilku zawodników z RSMP wygrywając z nimi, dysponując przy tym zdecydowanie słabszym autem.  

Nam przypomniał w ten sposób rajdy jakie pamiętamy z okresu Krzysztofa Hołowczyca Janusza Kuliga czy nawet Mariusza Pelikańskiego, gdzie tłumy kibiców stojąc na odcinkach specjalnych oglądali jak co najmniej sprawnie i widowiskowo można przemieszczać się rajdówką. Czasy pucharów Peugeota, Lanosa czy Seicento na seryjnych oponach chyba już nie wrócą. Przecież to takie nieprofesjonalne... Wyścig zbrojeń trwa w najlepsze, pytanie czy tylko o to w rajdach chodzi ?

Naturalnie od razu pojawiły się teorie dysponowania przez Bouffiera kosmiczną technogią w tym fabrycznych opon ze specjalną funkcją przyssawek, co tłumaczyło by jego wynik. Oglądaliśmy wszystkie 8 (słownie: osiem) opon zapasowych i jedynie co zwróciło naszą uwagę do solidnie pościerane boki. Ciekawe od czego... Można by było się także spodziewać, że normalny zawodnik tej k(l)asy musi posiadać minimum ciągnik siodłowy jako zaplecze serwisowe. Nie wiemy - serwis Bryana  oceńcie sami.(galeria)

 

Akcja z nienacka


Tylko tymi słowami możemy podsumować nasz nieoczekiwany wyjazd serwisowy na 28 Rajd Karkonoski. Piotr Rudzki drugiego dnia zapoznania z trasą otrzymał informację, że pozostaje bez serwisu i samochodu, zaś Stryjek Engineering - iż czeka nas spontaniczna wycieczka w Karkonosze.

Serwisowana przez nas Honda po raz kolejny wygrała klasę, chociaż tym razem nie obyło się bez problemów technicznych. Nasze doświadczenie inżynierskie, szczeliwo do gwintów oraz elastyczna jazda Piotra Rudzkiego zaowocowała sukcesem. Rajd ten był też okazją do kilku przemyśleń o których więcej wkrótce. 

 

Co z tymi rajdami ?


 

 

Pod koniec czerwca wybraliśmy się na trzecią rundę Driftingowych Mistrzostw Polski do Płocka. Ta dziedzina motorsportu rozwija się nadspodziewanie dobrze - postanowiliśmy sprawdzić dlaczego...(czytaj dalej)

  

 

 

 

 


 

 

 

 

Japońskie ciasteczko od środka


Tym razem do Stryjek Engineering przyjechała Honda urzędującego Mistrza Polski klasy 8 Piotra Rudzkiego. Zadaniem naszym był gruntowny przegląd auta oraz przygotowanie jej do nadchodzącego sezonu RSMP.

Czasu było mało, pracy sporo – tymi słowami chyba najlepiej można opisać nasze działania związane z tym egzemplarzem Civica. Regeneracja szpery przeobraziła się w jej remont, podobnie zresztą sytuacja wyglądała w przypadku skrzyni biegów. Do tego doszło sporo pracy przy mniejszych "obrażeniach" jakie Honda wyniosła z poprzedniego sezonu, a które skutecznie potrafią wyeliminować z walki już na początku nowego. Auto zostało dozbrojone w nowe zawieszenie Protluma, a całość wstępnie przez nas zestrojona. Teraz pozostają tylko testy z kierowcą i Honda gotowa jest do walki. (galeria) 

 

 

Po drugiej stronie


Od tego rajdu rozpoczęliśmy swoją zawodniczą przygodę ze sportem motorowym. W 22 edycji Rajdu Dolnośląskiego tym razem nasze licencje nie był nam potrzebne. W tegorocznej edycji, pełniliśmy funkcję zaplecza technicznego dla Piotra Rudzkiego, Bartka Holdenmayera i ich Hondy Civic Type – R. Jak się później okazało, po dwóch dniach zmagań, przypieczętowali oni swój tytuł Mistrzów Polski klasy 8 – gratulujemy.

Dla nas wyjazd ten był odskocznią od codziennych problemów, okazją do sprawdzenia się z od strony technicznej w warunkach bojowych oraz odświeżeniem zawodniczych kontaktów. Piotrek z Bartkiem chcąc wygrać ten rajd jak zwykle sprzętu nie oszczędzali co skutkowało oprócz naturalnych prac związanych z czynnościami serwisowymi kilkoma nieplanowanymi naprawami jak chociażby spawanie przedniej kolumny zawieszenia już pierwszego dnia rajdu.

Mimo wszystko życzylibyśmy sobie pełnić funkcję czynnych zawodników, jednak na określenie terminu naszego powrotu na rajdowe trasy jest jeszcze za wcześnie.

 

Najdłuższy OS


Sezon 2012 Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski rozpoczęty. Niestety bez udziału naszej załogi. Swoją walkę z czasem, słabościami i licznymi przeciwnościami losu rozpoczęliśmy dużo wcześniej, zanim pierwsi zawodnicy wyjechali na trasy odcinków specjalnych obecnego sezonu. Poważna choroba w rodzinie zmusiła nas do diametralnej zmiany planów i kierunków działania. Rozpoczęliśmy jeden z najdłuższych i najtrudniejszych odcinków z jakim do tej pory mieliśmy okazję się zmierzyć...

 

 

 

 

Rajd Barbórki 2011 - Ogólnopolskie Kryterium Asów


 

Auta klasy WRC, mocne i lekkie pojazdy z Rallycrossu, cała plejada Lancerów i Imprez bez zwężek w turbospreżarkach o mocach grubo ponad 300 KM. Gdzie można to wszystko na raz zobaczyć? Tylko podczas Rajdu Barbórki Warszawskiej. To właśnie podczas tej imprezy – obecnie już jej 49 edycji – kibice mogą w jednej imprezie zobaczyć, wszystkie te auta, a także kierowców reprezentujących niemalże każdą dyscyplinę motorsportu... (czytaj dalej) 

 

68 Rajd Polski - Najważniejsza impreza w Kraju


Najlepszy rajd jaki do tej pory mieliśmy okazję jechać – tylko tymi słowami możemy opisać nasze wrażenia po 68 Rajdzie Polski. Był to nasz pierwszy start na mazurach i praktycznie drugi na szutrach, ale teraz już wiemy, dlaczego to właśnie trasy wokół Mikołajek reprezentują nasz kraj w Mistrzostwach Europy, a miejmy nadzieje, że kiedyś ponownie w Mistrzostwach Świata. 
Malownicze trasy, szybkie odcinki, techniczne partie, równe szutry z niezliczoną ilością szczytów i ślepych zakrętów, hopy, do tego całość w konfiguracji ponad 20 kilometrowych odcinków sprawiały, że kierowca miał gdzie nakręcić się kierownicą, a pilot – trochę pogadać... (czytaj dalej)

 

20 Rajd Rzeszowski


Kibice śledzący rywalizację w klasie N3 musieli czekać aż 8 miesięcy, aby znów obejrzeć nasze małe Clio na odcinkach specjalnych. Okazją do tego była rozgrywana na terenach Podkarpacia w pierwszych dniach sierpnia już 20 edycja Rajdu Rzeszowskiego. 

Rajd, pomimo iż w dwóch poprzednich edycjach mieliśmy okazję startować był dla nas pod kilkoma względami nowy. Nowi rywale, nowe trasy, nowe systemy bezpieczeństwa, ale ten sam zespół oraz niezmieniony samochód. Podkarpackie odcinki specjalne są bardzo specyficzne – bardzo wąskie, nierytmiczne, z dużą ilością szczytów i ślepych zakrętów, - wymagające, ale przez to szczególne i ciekawe. Organizator dodatkowo podniósł poprzeczkę trudności... (czytaj dalej)

 

Stryjek Rally Team na wybrzeżu


Ponad 2000 KM, 980 km (dojazdu), 100 ton, 8 opon, 7 pojazdów, 2 km pasa startowego. Takimi liczbami pokrótce można opisać to co się działo podczas wizyty naszego zespołu na jednym z lotnisk wojskowych na wybrzeżu kraju. Wyjazd ten był okazją do przeprowadzenia krótkich testów przed zbliżającym się wielkimi krokami 20 Rajdem Rzeszowskim.

Ponieważ nasze Clio przeszło gruntowny przegląd zakończony niespełna parę godzin przed wyjazdem, krótkie jazdy testowe pozwoliły wychwycić wszelkie niedociągnięcia, które mogłyby okazać się zgubne w skutkach już podczas zawodów.

       Testy wypadły pomyślnie, chociaż mamy doskonale świadomość, że jazda po lotnisku ma się nijak do ścigania po prawdziwych odcinkach. Z drugiej strony, często obowiązki służbowe nie pozwalają nam na przygotowanie się do zawodów w jakikolwiek sposób. Tym bardziej cieszy każda, nawet najkrótsza chwila spędzona w rajdówce. (galeria)

 

 

Zakończenie sezonu w Warszawie


 Uwieńczeniem debiutanckiego sezonu w Rajdowych SamochodowychMistrzostwach Polski dla naszego zespołu był start w Rajdzie Barbórki Warszawskiej. Ta prestiżowa impreza gromadząca na starcie najlepszych kierowców kraju ze wszystkich dziedzin motorsportu odbyła się po raz 48. Chętnych do udziału w tegorocznej edycji było ponad 120 załóg... (czytaj dalej)